Ігри для розвитку обсягу уваги

„Бабуся складає свою валізу”

Починається гра словами: „Бабуся укладає до своєї валізи…”. Далі необхідно назвати будь – який з предметів, що бабуся-оригіналка збирається покласти у валізу (від папуги до замку з башточками). Другий учасник повторює вступну частину додаючи від себе назву ще одного предмету Третій учасник, перелічивши вже впаковані предмет, „додає” наступній і так без кінця. Першим із гри вибуває той, хто не зможе повторити предмети в потрібному порядку або „розгубить” частину бабусиного багажу. Завдання спрощується, якщо гравці вибирають незвичайні речі, які у валізу не покладеш(тому їх легше запам’ятати).

„Будь уважним”

Гра розрахована на необмежену кількість бажаючих. Для гри обирається ведучий, що не кваплячись робить різні гімнастичні рухи. Гравці повторюють ті рухи, але з відставанням на один: при першому русі ведучого гравці залишаються нерухомими при другому його русі – повторюють перший при третьому – другий й т.д. Можна ускладнити гру, запропонувавши гравцям відставати від ведучого на два рухи. Той, хто переплутав рухи вибуває з гри.

Вправи з монетами.

а) Подивися 15-20 секунд розкладені на столі 8-10 монет й, відвернувшись, визнач, яку суму вони складають загалом.

б) Візьми по 10-15 монет кожного номіналу. Розсип монети на столі й із закритими очима відбери декілька з них. Склади відібрані монети стовпчиком й визнач, не рахуючи, яких монет більше.

Групові ігри для тренування розподілюваності уваги

 1. Двоє учасників гри одночасно вимовляють дві різні короткі фрази. Решта учасників намагається повторити кожну з фраз окремо.
 2. Двоє учасників по черзі читають по одній фразі із двох невеликих оповідань. У такий спосіб прочитуються обидва оповідання. Після цього інші учасники гри намагаються відтворити замість кожного оповідання окремо.
 3. Слово з 3 складів розподіляється між трьома учасниками гри(кожному дістається один склад). За командою всі троє одночасно вигукують свій склад. Перемагає той, хто вгадає слово цілком.

Групові ігри для тренування стійкості уваги

 1. Кожному гравцеві під час читання невеликого оповідання доручається стежити за словами, що починаються з певної букви. Необхідно запам’ятати 5-7 таких слів у тому порядку у якому вони йшли за текстом і по закінченні читання в такому ж порядку їх записати. Правильність виконання цього завдання перевіряється під час другого читання оповідання.
 2. Для гри обирається ведучий. Гравці розташовуються навколо столу, на якому на деякій відстані один від одного розкладені 5-6 паперових аркушиків різних кольорів. Ведучий називає колір якого-небудь аркушика й швидко опускає на нього руку; всі гравці повинні опустити руки на аркушик вказаного кольору одночасно з ним. Навмисно й зненацька для інших, ведучий може опустити руку не на той аркуш, колір якого він назвав. Гравці не повинні підкорятися його жесту й опускати руки на аркушики тих кольорів, що назвав ведучий. Ті, хто помилився, вибувають з гри. Кольорові аркушики можуть бути замінені предметами різних кольорів або пронумерованими білими аркушиками, у такому випадку ведучий називає не кольори аркушиків, а їх номери.

Групові ігри для розвитку зорової пам’яті

„Настирливий”

Один з учасників гри пише на класній дошці речення з 5- 7 слів, а „настирливий” майже слідом за ним витирає написане. Решта учасників гри повинна запам’ятати, що було написано. Якщо пишуться числа(8-12знаків), „настирливий” витирає їх із деяким запізненням.

„Здогадайся що це”

Спочатку на картон наклеюється картинка, яка потім розрізається на 10-15 нерівних частин різної форми. Гравець, розглядаючи окремі частини, намагається здогадатися, що зображено на картинці, і, склавши всі частини, перевіряє правильність свого припущення.

Групові ігри для розвитку слухової пам’яті під керівництвом дорослих

 1. Ведучий відбиває по столі дріб протягом 15-20 секунд після чого кожен із гравців або невеликі групи учасників роблять те ж саме, не змінюючи ритму. Потім ведучий міняє ритм із розташування пауз. Ті, хто неточно повторює за ним вибувають з гри; поступово ритм ускладнюється і тих хто вибув з гри стає все більше. 2-3 гравці які залишаться, змагаються з ведучим пропонуючи з кожним разом усе важчій ритм. У такий спосіб виявляється гравець із найкращим почуттям ритму.
 2. Дуже цікаво намагатися розрізнити голоси й уявити обличчя тих, хто промовляє щось, але кого ти не бачиш. Є проста гра у якій може взяти участь необмежена кількість бажаючих. Декілька учасників сідають за ширму і вимовляють слова, пищать, регочуть і т. ін. Ті, що перебувають по інший бік ширми намагаються вгадати, хто в цей момент „подав звук”.
 3. Ведучий підбирає фрази у 15, 14, 13, 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5 слів. Спочатку вимовляється найдовша фраза. Хто зможе її повторити, той піднімає руку; якщо повторив правильно, він – переможець. Так само визначається той, кому вдається вибороти друге й третє місця. Починати з короткої фрази не треба, тому що відразу знайдеться забагато бажаючих.

Ігри із зав’язаними очима

Ігри із зав’язаними очима допомагають добре вивчати обстановку точно запам’ятовувати розташування предметів тренують увагу до своїх рухів, вимагають їхньої доброї координації, сприяють більш повному використанню слуху й дотику.

 1. Вивчи картину, а потім із зав’язаними очима спробуй вказати на окремі предмети, зображені на ній, які тобі будуть називати.
 2. Стоячи посеред кімнати із зав’язаними очима, точно вкажи рукою на різні предмети, які тобі будуть називати учасники гри (вікно, шафа…)
 3. Із зав’язаними очима встань зі свого місця підійди до дошки візьми крейду напиши речення з 4-5 слів (витриму3ючи пряму лінію), поклади крейду, повернися на своє місце, знову підійди до дошки, візьми ганчірку, зітри все написане й знову повернися на своє місце. Оцінка знижується за те, що ти з чим-небудь зіткнешся напишеш криво, не все зітреш із дошки.

Наступні вправи треба проробити із закритими очима на класній дошці або на аркуші паперу:

 1. Проведи паралельно три горизонтальні, вертикальні й похилі лінії;
 2. Склади два тризначних числа у стовпчик.
 3. Визнач предмет із закритими очима, поторкавши його поверхню, взявши його у руки; скажи, старий він або новий, з якого матеріалу він зроблений.
 4. На дотик визнач різні речовини (цукор сіль), зерна ц насіння, предмети одягу із твого гардероба й т. ін.
 5. Розклади на столі 10 – 12 паличок на однаковій відстані один від одного. Не дивлячись на сірники, бери зі столу ті з них, порядковий номер яких буде названо.

Групові ігри із зав’язаними очима

 1. Один із гравців обирається ведучим. На столі розкладають 8-10 різних предметів. Учасники гри протягом 15-20 секунд намагаються запам’ятати розташування кожного з них. Потім кожен учасник гри по черзі підходить до столу із зав’язаними очима і, намагаючись не зачіпати інші предмети, кладе руку на той, який називає ведучий.
 2. На землі або асфальті накреслюють контури геометричних фігур (прямокутника, квадрата трикутника кола). Учасника гри рухаються по них із зав’язаними очима. Якщо хтось сходить із „маршруту”, „суддя” подає сигнал. Перемагає той, хто зробив менше помилок.
 3. Два учасники гри із зав’язаними очима одночасно переливають воду з однієї склянки наповненої до країв в іншу, змагаючись у тім, щоб зі склянки виливалося якнайменше води. Результат змагання перевіряється шляхом виміру рівня води, що залишилася в склянках.